Zdobyte doświadczenie pozwala nam na projektowanie chwytaków pod różne zastosowania, stąd jesteśmy w stanie paletyzować praktycznie każdy produkt. Na robotach istnieje możliwość zamontowania dowolnie wybranego typu chwytaków:
- próżniowe,
- magnetyczne,
- nożycowe,
- mechaniczne,
- pneumatyczne
W naszej ofercie znajdą Państwo rozwiązania poprawiające wydajność i bezpieczeństwo pracy. Automatyzacja procesu prowadzi do zwiększenia powtarzalności detali, przyspiesza pracę i realnie wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji.
Wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i rozwijaniu linii produkcyjno-pakujących pozwala nam na wdrażanie specjalistycznych rozwiązań dostosowanych indywidualnie pod klienta. W przypadku detali nietypowych samodzielnie projektujemy chwytaki, dzięki czemu jesteśmy w stanie złapać praktycznie każdy detal.
Urządzenie do depaletyzacji
Jednym z proponowanych przez nas rozwiązań jest depaletyzer w formie urządzenia, który idealnie sprawdzi się przy depaletyzacji detali drewnianych (stosów palet, płotów). Główną część stanowi przenośnik transportowy i kolumna do podnoszenia stosu. Operator ładuje gotowy stos wózkiem widłowym na przenośnik. Następnie gotowy stos wjeżdża w pole kolumny podnoszącej i łapie stos za detal drugi od dołu i podnosi. Detal znajdujący się na dole stosu wyjeżdża przenośnikiem i jeśli zachodzi konieczność zostaje obrócony przez specjalny mechanizm wbudowany w przenośnik. Detal w odpowiedniej orientacji dojeżdża do końca przenośnika i jest wypychany siłownikiem na dalszą część linii.
Stanowisko zrobotyzowane do depaletyzacji
Drugie rozwiązanie z wykorzystaniem robota pracuje analogicznie jak wyżej wspomniane rozwiązanie z paletyzerem, z tą różnicą, że chwytak zamontowany na robocie dojeżdża na pole gdzie znajduje się paleta i rozkłada detale w odpowiednie miejsca na linii. Depaletyzator może zarówno rozkładać gotowy stos detali (palet, płotów, płyt, blach i innych) jak również opróżniać (pojemniki, kartony i inne) znajdujące się na palecie.
Depaletyzer służy do rozsztaplowania stosu palet i ewentualnego opróżniania zawartości pojemników znajdujących się na palecie. Depaletyzator wpływa na przyspieszenie procesu produkcyjnego, wpływa na bezpieczeństwo i ergonomię pracy na stanowisku. W zależności od zastosowania stanowisko do depaletyzacji może występować w formie urządzenia lub linii zrobotyzowanej. Podobnie jak stanowiska do paletyzacji na życzenie klienta mogą zostać skomunikowane z innymi liniami na zakładzie lub z wewnętrznymi systemami zarządzania.
Stanowiska zrobotyzowane do paletyzacji znajdą zastosowanie wszędzie gdzie zachodzi potrzeba zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa na liniach paletyzacji i pakowania. M Squared Automation posiada doświadczenie w paletyzacji detali dla przemysłu:
- drzewnego,
- meblarskiego,
- mniejszych towarów i paczek wymagających składowania na palecie.
Paletyzer może być zarówno częścią istniejącej linii jak również odrębną niezależną maszyną. W przypadku zamówień na paletyzator będący kontynuacją istniejącej linii nasze stanowisko możemy dostosować by wymieniało sygnały z pozostałymi urządzeniami na linii technologicznej, jak również istnieje możliwość dodatkowego podpięcia maszyny pod wewnętrzne systemy do monitorowania i zarządzania dostępne na zakładzie.
Detale mogą być układane w dowolnej konfiguracji z możliwością przekładania stosu odpowiednimi materiałami.
W zależności od potrzeb na stanowisku stosujemy roboty o zróżnicowanym udźwigu - dzięki temu możemy układać zarówno małe elementy jak i wielkie ciężkie gabaryty.
PRZYKŁADOWA REALIZACJA OBEJMUJĄCA PROCES PALETYZACJI
Obrotnica w centralnej części stanowiska posiada trzy strony na których zamontowane są ramki. Na ramce operator układa deski z których powstać mają płoty. Do każdego typu płotu przygotowane zostały dedykowane ramki. Gdy operator ułoży deski i poprzeczki obrotnica wykonuje ruch o 1/3 obrotu, ustawiając w ten sposób ramkę z deskami w stronę robota gwoździującego. Robot gwoździujący wykonuje sekwencję ruchów i wbija gwoździe w odpowiednich pozycjach tak aby połączyć deski ułożone na ramce. Po skończeniu procesu zbijania obrotnica ponownie wykonuje ruch o 1/3 obrotu i tym razem gotowy płot na ramce obraca się w stronę robota paletyzującego. Robot paletyzujący odbiera gotowy detal i w odpowiedniej orientacji układa na znajdującą się na przenośniku odkładczym paletę. Gotowy stos wyjeżdża w stronę operatora i jest odbierany wózkiem widłowym. Zaletą tego typu stanowiska jest możliwość równoczesnej pracy operatora, robota gwoździującego i robota paletyzującego na każdej ze stron.
ODWIEDŹ NAS
ul. Towarowa 14, 41 - 103 Siemianowice Śląskie Polska
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16.00